چطور با همسرم رفیق شوم؟

چطور با همسرم رفیق شوم؟

بارها شده كه موضوع خاصی نبوده اما ساعت‌ها با دوست خود حرف زدید!
نویسنده: مریم یارقلی
تاریخ انتشار:
129 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
2 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند


«گاه بايد نقش دوست را برای همسرتان داشته باشيد تا نقش همسری را» اين جمله را بارها از زبان روانشناسان و مشاوران شنيده‌ايد اما در واقع اغلب ما درك درستی از معنای اين جمله نداريم و يا آنقدر تعريف‌ها و نظرها در اين مورد زياد است كه دچار ابهام می‌شویم.
اگر به روابط خود با دوستان صميمی‌تان دقيق شويد به روشن شدن اين مسئله در ذهن كمك زيادی می‌شود. دوستان واقعی در همه لحظه‌ها کنار هم هستند و از هر موضوع كوچكی برای تعميق روابط دوستانه بهره می‌گيرند. دوستان خوب دنبال انتقام‌جويی و تلافی كردن نيستند. شما اگر انتقادی از دوستانتان بشنويد چون او را دوست خود می‌دانيد انتقاد را می‌پذيريد هر چند تلخ و گزنده باشد .
حالا همين اصول را در روابط  ميان همسران وارد كنيد! در ميان دوستان و آشنايان بسيار ديده‌ايد كه همسران به ویژه زوج‌های جوان بخاطر انتقاد از رفتار يكديگر چقدر جدل با يكديگر دارند و مشکلاتی گريبانگير زندگی‌شان می‌شود. اگر كمی اين رفتارها را با خودمان واكاوی كنيم نكته‌های جالبی را می‌توان استخراج كرد. اينكه انتقاد چقدر در فضای دوستانه بيان شده و دو طرف در پذيرش اشتباه و شنيدن به حرف‌های طرف مقابل انعطاف داشتند و به حرف دل هم گوش دادند. حالا همین حالت در نقش همسری به چه شکلی اتفاق افتاده و آیا همان پذیرش قبل وجود داشته است؟
البته پذیرش اين نوع رفتار كردن كمی سخت است چون در خلال گپ و گفت دوستانه همسر ممكن است صحبت‌هايی رد و بدل شود كه اگر شما به عنوان همسر آنها را بشنويد ممکن است ناراحت شوید و حتی جبهه هم بگیرید اما به عنوان يك دوست نه تنها می‌توانيد شنونده خوبی باشيد بلكه به حل شدن مشكل نيز كمك می‌كنيد.
وقتی شما مانند یک دوست به همسرتان نزدیک هستید و  با او رابطه فکری و عاطفی دارید موفق‌تر خواهید بود. دوستان صمیمی هیچ موضوعی را از هم مخفی نمی‌کنند بنابراين همان طور که با دوستانتان در مورد همه چیز حرف می‌زنید و کمتر چیزی است که از آنها مخفی باشد، بنای صحبت با همسرتان را نيز اينطور قرار دهيد اما باز هم تاكيد می‌شود كه بدون حساسيت و درست مثل يك دوست با همسرتان رفتار كنيد. در مقابل نيز اين احساس را در او تقويت می‌كنيد كه بعضی اوقات می‌توانيد گلايه و ناخشنودی خود را از همديگر به راحتی بيان كنيد چرا كه هر دو می‌دانيد دوست يكديگر هستيد و دوستان از هم آزرده نمی‌شوند.
از هر موضوعی استفاده کنید تا بتوانید بیشتر با هم صحبت کرده و احساساتتان را بیان کنید. در حقیقت موضوع صحبت چندان مهم نیست و این کار تنها راهی برای نزدیک شدن بیشتر شما به یکدیگر است؛ می‌توانید در مورد آب و هوا، خاطرات گذشته، دوستان، ورزش یا هر موضوع دیگری صحبت کنید. فقط نگذارید سکوت میان شما فاصله ایجاد کند. حتما بارها شده كه موضوع مهم و قابل صحبتی با دوستان خود نداشته باشيد اما ساعت‌ها بدون هيچ موضوع مشخصی با هم حرف زدید! اين همان معجزه دوستی برای دوستان خوب و لذت بردن از دوستی با هم است و استحكام بخشيدن به نقاط مشترک.
تمرين سختی است اما از همين روز تلاش كنيد و يک قدم بلند در راه دوست شدن و دوست بودن با همسرتان برداريد. مطمئنا خيلی از مشكلات به اين روش حل شدنی است.
 

ایمیل شما :
ایمیل دوستان : (جداسازی با کاما ،)
نام: ایمیل: نظر: