ذوق‌زدگی‌های پیش از موعد

ذوق‌زدگی‌های پیش از موعد

در بوق و کرنا کردن جذابیت موفقیت‌هایی را که هنوز بدست نیامده‌اند از بین می‌برد.
نویسنده: مریم یارقلی
تاریخ انتشار:
40 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
1 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند

«دانشجوی ترم یک است اما نامش خانم دکتر و آقای مهندس است». احتمالا برای شما هم پیش آمده است در جشن دانشگاه قبول شدن یکی از بچه های فامیل شرکت کرده باشید که بر فرض مهندسی و پزشکی و یا ... را در یکی از دانشگاه ها ( آزاد و دولتی اش هم فرق نمی کند) قبول شده باشد. معمولا از تاریخ قبولی به بعد  صفت آن فرد قبول شده دکتر و مهندس است و این را همه فامیل باید بدانند و در کلامشان رعایت کنند.
اگر سرکی در اخبار اجتماعی و فرهنگی دور و برتان بکشید و آنچه که خوراک رسانه‌های جمعی برای جذب نگاه بیننده می‌شود را بالا و پایین کنید، بیشتر به  مفهوم در بوق و کرنا کردن موضوعات پی مي‌بريد بوق و کرنایی که همه اش با عطش من و شما به پیش داوری‌ها و ذوق‌زدگی‌های قبل از حصول نتیجه ربط پیدا می‌کند.
معمولا این بوق و کرنا کردن‌ها در سطح وسیع به موضوعاتي مربوط می‌شود كه گاه برای مردم جذابیتی مثبت دارند و گاه منفی. به عنوان مثال وقتی حرکت زشت یک بازیکن در یک مسابقه ورزشی قبل از هر تصمیم گیری قانونی در بوق و کرنا می‌شود و مردم با عطش فراوان تمام زوایای آن را پیگیری می‌کنند، جنبه منفی این بوق و کرنا کردن جای نفس کشیدن پیدا می‌کند. همچنین طرح‌هایی که هنوز به نتیجه نرسیده اما سرزبان‌ها می‌افتند که البته نباید از جایگاه سیاست‌های خبری در این موارد غافل شد.
اما نکته اینجاست که در برخی مواقع ما هم بدمان نمی‌آید که به چشم بیاییم و  خودمان و زندگی‌مان را در بوق و کرنا کنیم؛ مثلا پولهایمان پس انداز شده اما هنوز تصمیمی برای آن نداریم اما در همه جار میزنیم و رجز میخوانیم که قرار است فلان کار اقتصادی عجیب و غریب را که خودمان هم فکرش را نمی‌کنیم بشود یا نشود انجام دهیم، فرزندمان در راه است و هزاران اسم عجیب غریب را با لیست ضمیمه معانی در مراسمی رسمی برای دوستان و آشنایان می‌خوانیم تا بدانند که قرار است فرزند ما در آینده از چه کلاس اجتماعی(!) برخوردار باشد، خودمان را به آب و آتش می‌زنیم تا در یکی از رشته های دهان پر کن که چند دقیقه ‌ای طول می‌‌کشد تا بتوان درست تلفظ اش کرد قبول شویمتا همه ما مهندس و دکتر بنامند و صدها مثال دیگر...
اینکه من و شمای نوعی هر کاری را در بوق و کرنا می‌کنیم شاید به لحاظ پر رنگ شدن و بلند شدن به به و چه چه مردم بد نباشد و تا مدت‌ها در دل خودمان هم قند آب شود. اما هر چه این موضوع در زندگی شخصی محوریت قرار بگیرد جذابیت موفقیت‌هایی که هنوز بدست نیامده‌اند از بین خواهد رفت و در نتیجه احتمال از بین رفتن  احترام بین دوستان و آشنایان وجود دارد.
 

ایمیل شما :
ایمیل دوستان : (جداسازی با کاما ،)
نام: ایمیل: نظر: