لطفا روی اعصاب میزبان راه نروید!

لطفا روی اعصاب میزبان راه نروید!

گاهی به محض انداختن سفره غذا، کسی در وصف چاقی و اضافه وزن ناشی از خوردن غذاهای چرب شروع کند به سخن گفتن!
نویسنده: بنت الهدی صدر
تاریخ انتشار:
43 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
4 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند

1) چه گناهی کرده آن میزبانی که با هزار زحمت، تلاش و عرق ریختن در آشپزخانه، برایت سفره رنگینی انداخته و به امید عزت گذاشتن و میهمان‌نوازی، غذاهای رنگارنگش را با بهترین چینش و با کلی آب و تاب جلوی تو گذارده؟!
چه قدر خوب است که رژیم غذایی ویژه‌ای داری! و چه بهتر آنکه آن را رعایت می‌کنی. خانم، آقا خوشا به سعادتتان. اما چه لزومی دارد که هر چه را برای تو تجویز کرده‌اند برای دیگران هم تجویز کنی؟ اگر نمی‌توانی از آن همه غذای رنگارنگ سفره میل کنی چرا مانع دیگران می‌شوی؟ در وانفسای زمانه‌ای که بعد از کلی رایزنی‌های خانوادگی و مرخصی گرفتن‌های ساعتی و ساعت خوب کردن‌های یکی دو ساعته، جمعی از دوستان یا خانواده دور هم جمع می‌شوند، چه دلیلی دارد وقت خودمان را با تفسیر میزان کالری غذاها و این که فلان غذا چه قدر چاق می‌کند و چه میزان اضافه وزن را باعث می‌شود صحبت کنیم؟ دو پر میوه و یکی دو قاشق غذای چرب، هیچ کس را نکشته است! اگر می‌خواهی درباره مضرات غذا هم صحبت کنی، حداقل طوری صحبت کن که میزبان مجبور نباشد، آخر میهمانی، بخش اعظم غذاهایی را که درست کرده، توی کیسه‌های فریزر و ظروف دربسته روانه یخچال و طبقات فریزر کند!
2) دیده‌اید در این میهمانی‌های گرم و صمیمی، به محض انداختن سفره غذا، کسی در وصف چاقی و اضافه وزن ناشی از خوردن غذاهای چرب شروع کند به سخن گفتن؟! البته می‌توان در اوصاف حال آن لحظه‌تان یک پیادداشت جداگانه نوشت و این که در یک فرآیند نه چندان خوشایند، چه بلاهایی می‌توانید سر آن بنده خدا بیاورید، اما غرض این‌که چنین میهمانانی، به وضوح روی اعصاب همه به ویژه میزبان بخت برگشته، رژه نظامی می‌روند و مانور پشت مانور، از دانسته‌های چنین و چنانشان در خصوص انواع و اقسام رژیم‌ها صحبت می‌کنند.
غذا که نمی‌خورند، میزبان غذا هم که تعارفشان می‌کند با کلی نازک کردن پشت چشم و اهن و تلپ، از کالری بالای  غذا دم می‌زنند و کلی در مزمت چاق‌کنندگی‌اش منبر می‌روند!
کسی نداند، تصور می‎کند که این بندگان خدا، دارای بردهای تخصصی متعددی از بزرگترین کالج‌های تغذیه دنیا هستند و برای توپ‌های گرد و قلمبه رژیم‌هایی تجویز کرده‌اند که حالا طعنه به مانکن‌های پشت ویترین می‌زنند! جالب است که در اغلب موارد، افرادی که اینگونه سخن‌تازی می‌کنند، خود یا از مشکل چاقی و اضافه وزن یا از مسئله‌ای با همین مایه و زمینه رنج می‌برند که از قضا و به حسب اقتضاء پنهان نیست و عیان هم هست.
3) رژیم‌های غذایی مناسب، اثرات مطلوبی در کنترل مصرف موارد غذای انرژی زا به همراه دارند. از قضا یکی از بهترین ره‌آوردهای رسانه‌های گروهی و جمعی امروزی، افزایش آگاهی مردم در خصوص سلامتی و زندگی بهتر است و چه قدر خوب که این روزها، عده بیشتری چه زن و چه مردن، به سلامتی خود اهمیت افزون می‌دهند؛ ورزش، مطالعه و مراقبت را جزئی از زندگی خود قرار داده‌اند و برای بهتر بودن، جوان ماندن، سالم و طولانی زندگی کردن اهمیت قائل می‌شوند؛ اما آیا ارزش لذت بردن از لحظه‌های با هم بودن، در برابر آزردن دل یکدیگر، ایجاد نگرانی‌های آنی و بی‌فایده و ربودن لبخند و قهقهه از لب یکدیگر، جایگاه و اولویت بالاتری ندارد؟