من نمی‌خواهم طلاق بگیرم!

من نمی‌خواهم طلاق بگیرم!

مجردها بخوانند؛ متأهل‌ها دو بار بخوانند.
نویسنده:
تاریخ انتشار:
65 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
1 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند

طلاق، مثل قطع عضو است؛ جان سالم به در می‌بری، اما چیزی از وجودت کم شده است. انگار که دیابتی باشی و از شدتِ بیماری، پایت سیاه شده باشد و راهی جز این نداشته باشند که پایت را قطع کنند. همان طور که تو می‌توانی با رعایتِ چند توصیه‌ بهداشتی، دیابتی نشوی و پایت را داشته باشی؛ می‌توانی با رعایتِ چند توصیه‌ بهداشتی هم، طلاق نگیری و شریکِ زندگی‌ات را داشته باشی!

ــ چند توصیه برای آنکه کارت به طلاق نکشد:
1. درست انتخاب کنید؛  قصه‌ همان خشتِ اول چون نهد معمار کج و کبوتر با کبوتر، باز با باز است. خیلی چیزها از همان اول معلوم است. اینکه دخترخانمی که روبروتان نشسته یا آقا پسری که خواستگاری‌تان آمده، خلق و روحش با شما می‌خواند یا نه، البته کمی دقت و حوصله و تعقل می‌خواهد، ولی تا حدودی مشخص است که آره یا نه. پس احساساتی نشوید و خیال‌پردازی هم نکنید!
2. کم مهر کنید؛ دستانتان را بیاورید جلو مانیتور، می‌خواهیم آبِ پاکی را بریزیم رویشان: مهریه‌های کلان، نه حاشیه‌ امنیت درست می‌کند نه جلو چشم بقیه مدرسه‌سازی می‌کند و «کلاس» می‌سازد برایتان! مرد «بالاخره» مهریه‌ زن را می‌دهد،‌ اما دلش نسبت به زنش یک‌جوری می‌شود. این یک‌جوری چه در طول زندگی عادی باشد چه در آستانه‌ی طلاق باشد، فرقی نمی‌کند. مهم همان «یک‌جوری» شدنِ دل است که خدا نیاورد.
3. زیاد مهر کنید؛ چند بار به شریک زندگی‌تان گفته‌اید «دوستت دارم»؟ این «دوستت دارم» هم، دل را یک‌جوری می‌کند: قرصش می‌کند؛ ایزوگامش می‌کند؛ آن را مالِ شما می‌کند. چرا خسیس‌اید و به همسرتان نمی‌گویید «دوستت دارم»؟ در مورد آقایان گفته‌اند: هر قدر ایمان کسی بالاتر برود، بیشتر به زنش محبت می‌کند.   
4. به خودتان برسید؛  اگر شما به خودتان نرسید، کم‌کمک همسرتان هم سرد می‌شود و دیگر به صرافت نمی‌افتد به خودش برسد؛ آن وقت اتفاق جالبی می‌افتد: از آنجا که همه از آراستگی و خوشگلی خوششان می‌آید ــ و شما و همسرتان هم استثنا نیستید، توجه شما می‌رود به طرف دیگران (چون همسرتان به آراستگی دیگران نیست) و توجه همسرتان هم می‌رود به طرف بقیه (چون شما به جذابی بقیه نیستید) آن وقت؟ بقیه‌اش معلوم است.  
5. اخلاقتان را درست کنید؛  سازگاری و خوش‌اخلاقی شما، سازگاری و خوش‌اخلاقی و محبت طرفِ مقابلتان را جلب می‌کند و زندگی شیرین می شود.
6. خسیس نباشید؛ تا جایی که می‌توانید، گشاده‌دست باشید. البته: به‌اندازه و سنجیده. این گشاده‌دستی، چه در فراهم کردن امکاناتِ راحتی و رفاهی خانواده‌تان باشد چه در خوش‌اخلاقی و محبت به همدیگر، یک نسخه مجرب است.
7. غیرت داشته باشید؛  غیرت فقط این نیست که: من خرد می‌کنم گردن کسی را که چپ به زنم نگاه کند! غیرتِ آقای خانه، محافظت از خانواده‌اش هم هست: حواسم باشد چیزی کم و کسر نداشته باشند و تا جایی که بتوانم، نگذارم سختی ببینند. و غیرتِ خانم خانه، یکی‌اش، مدیریتِ خانه است: خانه‌ام، خانه‌ آرامش و راحتی برای شوهر و بچه‌هام باشد تا دنبال آرامش، جاهای دیگر سرک نکشند.
8. بدبین نباشید؛ مواظب حرف زدنتان باشید! بعضی وقتها این زبان جوری می‌جنبد که زلزله‌های چندریشتری پیشش گرد و خاک است! تهمت ــ حالا راجع به هر چی ــ اعتماد بین زن و مرد را از بین می‌برد و حرمت‌ها و محبت‌ها را می‌شکند. اعتماد و محبت، سنگِ آسیاب زندگی است؛ اگر شکست، دیگر هیچ گندم مشترکی آرد نمی‌شود و خبر از نان و نوایی نیست. شما بگویید توی همچین آسیابی، کسی از آسیابان‌ها می‌ماند؟ 

الخبيثات للخبيثين و الخبيثون للخبيثات والطيبت للطيبين والطيبون للطيبات.
زنان پليد براي مردان پليد و مردان پليد براي زنان پليدند و زنان پاك براي مردان پاك و مردان پاك براي زنان پاك اند.
(نور/26)
قال رسول الله صلي الله عليه و آله: تياسروا في الصداق فان الرجل ليعطي المرآة حتي يبلغ ذلك في نفسه عليها حسيكة.
در مهريه آسان بگيريد زيرا مرد، مهریه (سنگين) زن را مي دهد اما در دلش نسبت به او كينه و دشمني به وجود مي آيد.
(ميزان الحكمة ج5 ص2258)
قال رسول الله صلي الله عليه و آله: قول الرجل للمرأة: اني احبك لايذهب من قلبها ابدا.
اين سخن مرد به زن كه «دوستت دارم» هرگز از دل زن بيرون نمی رود.
(اصول كافي ج5/569)
ایمیل شما :
ایمیل دوستان : (جداسازی با کاما ،)
نام: ایمیل: نظر: