تفریحاتی سالم برای تمام گروه‌های سنی

تفریحاتی سالم برای تمام گروه‌های سنی

ما که نفهمیدم اوقات فراغت یعنی چی، با این حال چند راهکار برای پر کردنش ارائه می‌دهیم!
نویسنده:
تاریخ انتشار:
95 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
0 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند

اوقات فراغت ترکیبی‌ای است چند پهلو. باید گفت اوقات فراغت از چی؟ اوقات فراغت از کار. اوقات فراغت از خواب. اوقات فراغت از خانواده. اوقات فراغت از تحصیل و یا اوقات فراغت از خیلی چیزهای دیگر. هرکسی برای زندگی‌اش برنامهای دارد. وقتی برای کار. وقتی برای با خانواده بودن. وقتی برای عبادت و وقتی برای تفریح و سرگرمی. عقل اینطور حکم می‌کند.  پس برای یک انسان با برنامه، اوقات فراغتی نمی‌ماند. البته در این دوره و زمانه به همان وقتی که برای تفریح و سرگرمی کنار گذاشته می‌شود، می‌گویند اوقات فراغت.

تفریحاتی که می توان اوقات فراغت را با آنها پر کرد:

الف) برای کوچکترها (گروه سنی الف، ب، جیم):
بازی‌های کودکانه: هفت سنگ، گرگم به هوا، استوپ هوایی، قلعه بازی، خاله بازی، نون بیار کباب ببر، قایم باشک، لی‌لی، خروس جنگی، اوستا بازی، الک دولک و کلی بازی‌های دوران بچگی که همه‌اش، هم باعث شادی است و هم باعث سلامت بدن. راستی چه اشکالی دارد هر از گاهی بزرگترها هم با بچه‌ها از این بازی‌ها بکنند؟

ب) برای بزرگترها (گروه سنی دال، هـ، واو،...، ط، ی، ....):
تیر اندازی: از آن تفریحات و ورزش‌هاست که مخصوص بزرگترهاست و کمی برای کوچکترها خطر دارد. هم ورزش مفرحی است و هم برای روز مبادا که خدای ناکرده قرار به جنگ شد، بکار آدم می‌آید.
شوخی با همسر: یکی از بهترین کارها خوشحال کردن همسر است. چه مرد، زن را و چه زن مرد را. چه چیز زیباتر از آن است که یک زوج خوشبخت، همیشه با هم بخندند و همدیگر را خوشحال کنند. خدا برکت می‌آورد به آن خانه. عشق و علاقه به هم را هم زیاد می‌کند. این بخش را در قسمت «برای بزرگترها» گذاشتیم تا وقتی که گروه سنی‌های قبلی پشت لبشان سبز شود و ان شاالله مبارکه!

ج) برای تمام گروه‌های سنی:
اسب‌سواری: ورزش خوبی است ولی کمی گران است. ولی هر کس یکبار لذت اسب‌سواری را بچشد دیگر از آن دست بر نخواهد داشت.
شنا: در هر منطقه‌ای حداقل یک استخر پیدا می‌شود. مایو هم که دیگر قیمت چندانی ندارد. باید توجه کرد که تا شنا را خوب یاد نگرفته‌اید، فعلا به قسمت پر عمق نروید که ممکن است، دار فانی را وداع گویید.
ورزش‌های رزمی: ماشاالله دیگر ورزش‌های رزمی آنقدر زیاد و متنوع شده که دیگر قابل شمردن هم نیست.
کشتی: توی خون هر ایرانی‌ای کشتی هست. کمی پشتکار و همت داشته باشید مدال‌آور المپیک هم می‌شوید.
هنرهای دستی: بهترین تفریح برای خانم‌های خانه‌دار. ریسندگی، خیاطی، کوبلن‌دوزی، ملیل‌بافی، قلاب‌بافی، ترمه‌دوزی، گل‌دوزی و ... . البته مردهای با ذوق هم می‌توانند از این کارها بکنند. چه اشکالی دارد از هر انگشت مردها هم هزار هنر ببارد.
بذله‌گویی با دوستان: دوستان خوب در غم و شادی هم شریکند. پس معطل چی هستید؟ دوست خودتان را شاد کنید تا شما هم شاد شوید.


 

الامام الصادق علیه‌السلام: ان فی حکمة ال داوود: ینبغی للمسلم العاقل ان لایری ظاعناً الا فی ثلاث مرمة لمعاش او تزود لمعاد او لذة فی غیر ذات محرم و ینبغی للمسلم العاقل ان یکون له ساعة یفضی بها الی عمله فیما بینه و بین الله عزوجل و ساعة یلاقی اخوانه الذین یفاوضهم و یفاوضونه فی امر آخرته و ساعة یخلی بین نفسه و لذاتها فی غیر محرم فانها عون علی تلک الساعتین.
مسلمان عاقل شایسته است که تنها برای سه کار اقدام کند: 1- تلاش برای زندگی 2- تلاش برای توشه گرفتن برای آخرت 3- لذت‌های حلال. مسلمان عاقل ساعات زندگی‌اش را سه بخش می‌کند: 1- ساعتی برای خلوت کردن با خدا 2- ساعتی برای دیدار با برادران ایمانی و مذاکره در مسائل اخروی 3- ساعتی برای لذت‌های حلال که ساعت سوم، کمک برای دو ساعت دیگر است.
ایمیل شما :
ایمیل دوستان : (جداسازی با کاما ،)
نام: ایمیل: نظر: