چه چیزی برایتان مهم است؟

چه چیزی برایتان مهم است؟

شش ملاک برای تعریف کردن اهداف
نویسنده:
تاریخ انتشار:
65 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
2 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند

 آنچه باعث انگیزه در یک شخص می‌شود ممکن است انگیزه‌ای در دیگری ایجاد نکند. آگاهی شما به ارزش‌ها و اولویت‌هایتان برای دستیابی‌تان به موفقیت بسیارمهم است. ارزش‌هایتان را در ناحیه‌های زیر مشخص کنید.
1- کار: در مورد کارتان چه چیزی برایتان مهم است؟ آیا برای چالش، کار جالب، عزت و اعتبار، قدرت و کنترل، نمود شخصی یا خلاقیت و فشار عصبی پایین ارزش قایل هستید؟
2-ارتباطات: آیا برای داشتن خانواده‌ای صمیمی، دوستان صمیمی بسیار یا کم و روابط نزدیک در کار ارزشی قایل هستید؟
3-مسائل مالی: آیا برای اینکه بهترین چیزها را برای خودتان داشته باشید، پول اضافه برای مسافرت داشته باشید، از لحاظ مالی تأمین باشید و قرضی برای سالهای بازنشستگی‌تان نداشته باشید یا آنقدر وضعیت مالی خوبی داشته باشید که «حسابی ولخرجی کنید» ارزشی قایل هستید؟
4-گذران زندگی: آیا برای سلامتی و تناسب اندام، تفریح و سرگرمی، هنر تئاتر و سایر سرگرمی‌ها و همچنین مطالعه، یادگیری، خلاقیت، کمک به دیگران، محافظت از طبیعت و غیره ارزش قایل هستید؟
5-سایر ارزش‌ها: چه چیزهای دیگر برایتان ارزشمند است؟ مشهور بودن حتی بعد از مرگ، شرکت در کارهای عام المنفعه، جهانگردی، داشتن شغل و کاسبی دلخواه،سفر به فضا؟ کدام یک؟
ارزش‌هایی که در این بخش‌ها ذکر کرده‌اید را بشمارید. همه چیز را به سه بخش تقسیم کنید و شماره‌ها را اینجا بنویسید.
پایه‌گذاری اولیت‌ها
یکی از حقایق تلخ زندگی این است که نمی‌توان همه چیز را با هم داشت. می‌توان از موفقیت‌های بزرگ لذت برد و به بیشتر اهداف دست پیدا کرد، اما احتمال داشتن همه ارزش‌های رضایت بخش؛ اندک است. به منظور برآورده کردن بیشتر ارزش‌های مهم، باید اولویت‌ها را پایه گذاری کرد. در زیر سه اصل از اولویت‌ها و اینکه هر کدام چه معنی می‌دهند آمده است.
الف: اولویت‌های درجه اول
این ارزش‌ها از همه برای شما مهم‌ترند. ممکن است هم اکنون آن‌ها را داشته باشید یا در حال تلاش برای به دست آوردن آن‌ها باشید. در هر صورت برایتان بسیار ارزشمند هستند.
ب: اولویت‌های درجه دوم
این ارزش‌ها برایتان مهم هستند، اما نه به اندازه دسته اول. اگر یکی از آن‌ها را نتوانید به دست آورید به اندازه گروه اول نگران و ناراحت نیستند.
ج:اولویت‌های درجه سوم
آن‌ها آن دسته‌اند که ارزش کمی برایشان قایلند. ممکن است دوست داشته باشید.اما این‌ها ارزش‌هایی هستند که حاضرید به خاطر به دست آوردن اولویت‌های درجه اول، آن‌ها را قربانی کنید.

 

چگونه توانمندی شخصی خود را بیفزایید
نویسنده: سم.آر.لی اوید-تینا برتلود
مترجم: محمدرضا منتظری-شهناز متظهری
انتشارات نسل نو اندیش

ایمیل شما :
ایمیل دوستان : (جداسازی با کاما ،)
نام: ایمیل: نظر: