یک پیشنهاد برای سفر عید؛ برویم شهر کتاب!

یک پیشنهاد برای سفر عید؛ برویم شهر کتاب!

يزد، شيراز، كرمان، اصفهان، داخل، خارج... كجا؟
نویسنده: مجتبی احمدی
تاریخ انتشار:
77 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
2 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند

يك. هرگاه بهار را ديديد...


«خانه‌تكاني»؛ اين اصطلاح در روزهاي پيش و پس نوروز در گفتار ايراني‌ها جاري است. اتفاقا امروز صبح راديو روشن بود و مجري برنامه داشت تلفني از كسي درباره‌ همين موضوع مي‌پرسيد. طرف هم از خانه‌تكاني بيروني و دروني گفت و بر اهميت دومي تاكيد كرد و... بماند. من خوش‌بختانه در روزگاران عمرم حرف‌هاي تكان‌دهنده‌ي بسياري شنيده‌ام اما شوربختانه چندان تكان نخورده‌ام! يكي از آن حرف‌هاي تكان‌دهنده همين روايت مشهور نبوي است. روايات فراواني شنيده‌ايم و فقط شنيده‌ايم و فراموش كرده‌ايم و همين. اما هر سال كه نوروز بهارانه از راه مي‌رسد اين روايت را به ياد مي‌آورم؛ واپسين پيامبر پروردگار مهربان – كه درود خداوند بر او و خاندان پاكش باد- فرمود: «هرگاه بهار را ديديد، بسيار از رستاخيز ياد كنيد».
انگار بهار هرساله فرصتي است تا از رستاخيز طبيعت جهان به ياد رستاخيز جان آدميان بيفتيم و بينديشيم. پس «عيد بر عاقلان مبارك باد!» هرچند «عشق داند كه در اين دايره سرگردانند».

دو. سفر به شهر كتاب‌ها
يزد، شيراز، كرمان، اصفهان، مشهد، تهران، بندرعباس، كيش، قشم، همدان، كاشان، قم، ساري، رشت، شمال، جنوب، شرق، غرب، داخل، خارج... كجا؟ شما در تعطيلات نوروزي به كجا سفر مي‌كنيد؟
خودروي شخصي، اتوبوس، قطار، هواپيما، كشتي... كدام‌يك را براي سفر انتخاب مي‌كنيد؟
پدر و مادر، زن و بچه، خويشاوندان، دوستان... كدام‌ها را به عنوان هم‌سفر برمي‌گزينيد؟
سفر خوب است و شاعر محترم هم فرمود: «بسيار سفر بايد...» اما اگر دست بر قضا هيچ‌كدام از آن شهرها را براي سفر در تعطيلات انتخاب نكرديد و با هيچ‌يك از عزيزان يادشده هم‌سفر نشديد؛ به عبارت ديگر اگر مانند من ترجيح داديد كنج خانه بنشينيد و از تعطيلي و خلوتي روزهاي اول سال در اتاق سه‌درچهارتان لذت ببريد، مي‌توانيد تنهايي به «شهر كتاب‌ها» سفر كنيد.
احتمالا شما هم مثل من در طول سالي كه گذشت، كتاب‌هاي خوبي خريديد و گذاشتيد گوشه‌ قفسه يا لب تاقچه؛ اما هيچ‌گاه فرصت نكرديد سري به اين ياران مهربان بزنيد و احوالي از صفحات خاك‌گرفته‌شان بگيريد.
پس بلند شويد. البته قرار نيست جايي برويد؛ حتي نياز نيست لباس و كفش نو بپوشيد. عيدي هم قرار نيست بدهيد! اما مطمئن باشد كه عيدي فراوان خواهيد گرفت.
كافي است بلند شويد و براي عيدديدني به خانه‌ي كتاب‌هايتان برويد؛ خانه‌اي كه «بوستان» است و جان می‌دهد برای خوش‌گذرانی‌های نوروزی...
 

ایمیل شما :
ایمیل دوستان : (جداسازی با کاما ،)
نام: ایمیل: نظر: