جوانی چه ويژگی‌های متفاوتی دارد ؟

جوانی چه ويژگی‌های متفاوتی دارد ؟

خیلی‌ها جوانی را مساوی با بی‌تجربگی می‌دانند، پس «خوش به حالت جوانی» یعنی چه؟
نویسنده:
تاریخ انتشار:
55 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
1 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند

این همه می‌گویند جوان و جوانی كردن و خوش به حالت جوون و از این حرف‌ها، یعنی كه چی؟ مگر این دوره زندگی آدم‌ها چه چیز تازه و متفاوت و حسرت‌برانگیزی دارد كه همه برایش آه می‌كشند؟ از طرف دیگر خیلی‌ها هم جوانی را مساوی با خامی، بی‌تجربگی و این چیزها می‌دانند. ظاهراً قرار است این‌جا تكلیف ما روشن شود كه این دوره‌ی نسبتاً كوتاه زندگی چه خصوصیاتی دارد.

 

1- توانایی قلبی: قلب جوان مثل برف اول صبح كه هیچ‌كس رویش پا نگذاشته صافِ صاف است. جای پای هر كسی را كه رویش پا بگذارد نشان می‌دهد.

 

2- توانایی مغزی: اولین‌ها خیلی وقت‌ها مهم‌ترین‌ها هستند. اولین دانش‌هایی كه وارد مغز جوان می‌شود می‌رود یك جای دنج برای خودش پیدا می‌كند و هیچ‌وقت هم این جای خوب را ول نمی‌كند.

 

3- سرعت بالا: معلوم نیست چندماهه به دنیا آمده. كافیست توی حرف یا عملِ كسی ردی از خوبی ببیند، سریع مشتری می‌شود. لازم هم نیست هلش بدهی به سمت خوبی. نشانش كه بدهی، خودش تا ته می‌رود.

 

4- پیر شو تا قدرش را بدانی: تا حالا شده سرما بخوری و بینی‌ات تا اطلاع ثانوی مسدود شود، تا حسرت یك نفس كشیدن عمیق، آن هم از راه بینی را بكشی؟ جوانی را هم باید از دست بدهی تا بفهمی توی چه نعمتی غرق بودی. مثل ماهی كه وقتی می‌آید بیرونِ آب و به پشتك زدن می‌افتد، تازه می‌فهمد كه چه نعمتی را از دست داده.

 

5- حسابش را باید پس بدهی: روز قیامت ازت سوال می‌كنند كه موقع جوانی چه كار می‌كردی؟ آن وقت اگر تمامش را یللی كرده باشی توی جواب دادن می‌مانی. حیف نیست این سرمایه را که خدا مجانی به تو بخشیده راحت از دست بدهی؟

قال الامام علی علیه‌السلام انما قلب الحدث کالارض الخالیه ما القی فیها من شیء قبلته.

قلب جوان همچون زمین بایر است که هر چه در آن افکنده شود می‌پذیرد.

تحف العقول ص 70

قال رسول الله صلی الله علیه و آله: من تعلم فی شبابه کان بمنزلة الرسم فی الحجر.

هر که در جوانی دانش بیاموزد علم او مانند نقشی است بر سنگ.

بحارالانوار ج 1 ص 222
ایمیل شما :
ایمیل دوستان : (جداسازی با کاما ،)
نام: ایمیل: نظر: