هر دوره‌ای باید یک‌جور با بچه‌ها رفتار کرد

هر دوره‌ای باید یک‌جور با بچه‌ها رفتار کرد

هر مرحله زندگی اقتضای رفتار متناسب همان مرحله را دارد.
نویسنده:
تاریخ انتشار:
35 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
3 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند

هر مرحله زندگي اقتضای رفتار متناسب همان مرحله را دارد. هميشه با بچه يك جور رفتار كنی می‌ماند روی دستت.

 

هفت سال اول:

در هفت سال اول زندگی، بچه بايد آقايی كند، يعنی هر كار خواست برايش انجام بده (صبركن نوبت تو هم می‌شود.) بعضی‌ها از بچه‌های 4 و 5 ساله انتظار بچه‌های 14 و 15 ساله دارند در حالی‌که اساساً در این دوران هنوز چیزهایی مثل حس نظم و فرمانبرداری در وجودش شکل نگرفته. بی‌جهت نگفته‌اند که چون سر و کار تو با کودک افتاد، پس زبان کودکی باید گشاد. تربیت جایش در هفت سال دوم است.

 

هفت سال دوم:

هفت سال دوم جای تو و او عوض می‌شود و حالا هر كاری تو بگويی مثل خدمتكارها برايت می‌كند. هفت سال دوم زمان تربیت و آموزش فرزند است که باید خیلی روی او سرمایه‌گذاری زیادی کنی. هم وقت بگذاری هم جدیت کنی. مبادا آن را ساده بگیری. در آینده هر چه بشود، حاصل بذری است که در این هفت سال کاشته‌ای.

 

هفت سال سوم:

هفت سال سوم هم می‌شود دستيارت. آن آموزش و تربیت هفت سال قبل فرزندت در این مدت کامل می‌شود. در واقع این مرحله، مرحله کار آموزشی در زندگی است پس باید به نقش خودت و او توجه کنی تا عملاً در زندگی ببیند.

حالا بايد توی هر كدام اين مرحله‌ها مناسب با همان مرحله با او رفتار كنی.

 

 

 

الامام الصادق عليه السلام: الغلام يلعب سبع سنين و يتعلم الكتاب سبع سنين و يتعلم الحلال و الحرام سبع سنين
پسر بايد 7 سال بازي كند، 7 سال سواد بياموزد و هفت سال به آموزش حلال و حرام بپردازد.
وسائل الشيعه 12/247/12


قال رسول الله: الولد سيد سبع سنين و خادم سبع سنين و وزير سبع سنين، فان رضيت مكانفته لاحدي و عشرين و الا فاضرب علي كتفه قداعتذرت الي الله فيه
فرزند 7 سال آقاست، 7 سال خدمتكار و 7 سال وزير و دستيار، اگر تا 21 سالگي از كمكي كه به او كرده‌ای راضي باشی كه خوب، وگرنه به شانه او بزن. (و ديگر او را يه حال خودش واگذار). از آن پس خدا عذر تو را خواهد پذیرفت.
كنزالعمال 45338
ایمیل شما :
ایمیل دوستان : (جداسازی با کاما ،)
نام: ایمیل: نظر: