وقتی از سفر برگشتی چه چیزهایی باید یادت باشد؟

وقتی از سفر برگشتی چه چیزهایی باید یادت باشد؟

قبل از هر کاری، دوش بگیرید و خدا را شکر کنید.
نویسنده:
تاریخ انتشار:
25 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
1 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند

1. قبل از هر کاری، دوش بگیرید؛ یک دوش آرام ــ که سرد یا گرم بودنش در حوزه‌ پیشنهادهای ما نیست ــ بخش زیادی از خستگی‌ها و کوفتگی‌های مسیر برگشت را از تن می‌برد. توضیح‌دادنی نیست؛ امتحان کنید!

2. خدا را شکر کنید؛ رفته‌اید و برگشته‌اید؛ از نعمت‌ها و فرصت‌هایی که خدا به وجود آورده و به شما بخشیده، استفاده کرده‌اید و خاطره‌ سفری را به خاطرات قبلی‌تان افزوده‌اید؛ اینها همه کم نیست. حتی اگر به سفری درمانی رفته‌اید، باز هم از شکر خدای جهان غفلت نکنید. سجده‌ای و نمازی دورکعتی، وقت زیادی نمی‌گیرد؛ اما در عوض، آرامش زیادی می‌بخشد.

3. سور بدهید؛ این یک پیشنهاد طلایی است! فامیل‌ها و دوست‌ها جمع می‌شوند دور شما، دیدارها و حال و احوال‌ها تازه می‌شود، شما از خاطره‌های سفرتان می‌گویید و آنها از اتفاق‌هایی که در نبود شما افتاده و کلی خوش می‌گذرد.

4. سوغاتی بدهید؛ به محبتی فکر کنید که پخش می‌شود و به رابطه‌هایی که محکم‌تر؛ به «او در طول سفرش، به یاد من هم بوده»ای فکر کنید که گیرنده‌ سوغاتیِ هرچند کوچک شما، با کلی ذوق، توی دلش می‌گوید یا از ذهنش می‌گذرد. او شما را فراموش نمی‌کند.... البته شما قدری خسته خواهید شد. بخشی از وقت سفرتان را به خریدن و پیدا کردن هدیه‌ای مناسب برای بقیه گذرانده‌اید و چرا تعارف کنیم؟ کیف پولتان را هم سبک کرده‌اید! اما چیزی که به دست می‌آورید، در قبال آنچه ظاهراً از دست داده‌اید، خیلی باارزش‌تر و ماندنی‌تر است. 

قَالَ الصَّادِقُ ع وَ إِذَا قَدِمَ الرَّجُلُ مِنَ السَّفَرِ وَ دَخَلَ مَنْزِلَهُ يَنْبَغِي أَنْ لَا يَشْتَغِلَ بِشَيْ‏ءٍ حَتَّى يَصُبَّ عَلَى نَفْسِهِ الْمَاءَ وَ يُصَلِّيَ رَكْعَتَيْنِ وَ يَسْجُدَ وَ يَشْكُرَ اللَّهَ مِائَةَ مَرَّةٍ
زمانی که شخصی از سفر برمی‌گردد و وارد خانه می‌شود قبل از اینکه آبی بر سر و صورت خود بزند و دوشی بگیرد و دو رکعت نماز بخواند و به سجده رود و خدا را صد مرتبه شکر کند، سزاوار نیست مشغول کاری شود.
(بحارالأنوار ج 73 ص 283)
الامام على عليه السلام: كان النبى صلى الله عليه و آله اذا قدم من سفر يصلِّى ركعتين
پیامبر صلی الله علیه و آله وقتی از سفر برمی‌گشت، دو رکعت نماز می‌خواند.
كنز العمال 17646
ایمیل شما :
ایمیل دوستان : (جداسازی با کاما ،)
نام: ایمیل: نظر: