شما عکاس روزهای خودتان هستید!

شما عکاس روزهای خودتان هستید!

عکاس زاویه دید خود را در یک چارچوب مشخص می‌کند تا توجه شما را به عناصر مورد نظر جلب کند.
نویسنده: پل مکنا
تاریخ انتشار:
64 نفر این یادداشت را خوانده‌اند
1 نفر این یادداشت را دوست داشته‌اند

هیچ چیز در زندگی مطلق نیست. همه چیز تحت تاثیر دیدگاه شما قرار دارد؛ یعنی روشی که به طریق آن جهان را حس می‌کنید؛ معانی خاصی که به آنچه می‌بینید می‌بخشید، پایه و اساس دیدگاه شماست و یا قالب و چارچوبی که برای خود ساخته‌اید و همه چیز را در آن می‌بینید. یکی از رموز حفظ شادی استفاده از قالب خودتان است تا مطمئن شوید که در زمانهای سختی با منابع شادی خود در ارتباط هستید.
پس از سالها کار کردن با افرادی که حوادث وحشتناکی را پشت سر گذاشته بودند متوجه شدم قالبی که برای خودشان ساخته‌اند باعث شده قدرت حیرت انگیزی به دست بیاورند؛ طوری که به آنها توانایی می‌داد تا وضعیت را تحمل کنند. در موارد مشابه من افرادی را دیده‌ام که بر اثر چالشی کوچک ویران می‌شوند. تفاوت این دو گروه در نوع قالب بندی ذهنشان است. به این معنا که درک هر وضعیتی بستگی به این دارد که با چه قالبی از درک و فهم خود را درگیر کرده‌ایم و یا کنار کشیده‌ایم.
این موضوع شبیه کار عکاسان است که چارچوب یا قالبی را انتخاب می‌کنند و بعد به شما می‌گویند چه چیزی در تصویر مهم است. عکاس بخش‌های مورد نظر خود را انتخاب می‌کند، دیدگاهها و زاویه دید خود را نسبت به قضایا در این چارچوب مشخص می‌کند تا توجه شما را به عناصر مورد نظر جلب کند.
بسیاری از روان درمانگرهای جدید از قالب‌گیری مجدد یا چارچوب‌سازی دوباره استفاده می‌کنند تا به افراد کمک کنند که دوباره مشکلات را تفسیر کنند و راه حل‌هایی بیابند تا آنها را با روش هایی که ادراکات خود را قالب ریزی کرده‌اند، تغییر دهند. توانایی قالب‌ریزی مجدد تجربه‌هایمان انتخاب‌های بیشتری به ما می‌دهد و باعث می‌شود کارامد و قدرتمند و انعطاف‌پذیرتر باشیم.
اگر چیزی را که سایر افراد «وحشتناک» توصیف می‌کنند برای افراد موفق اتفاق بیفتد، جملاتی شبیه به این به خود می‌گویند: «این مورد چگونه می‌تواند به من کمک کند؟»
کنترل کردن چارچوبی که با آن جهان را می‌بینید یکی از قوی‌ترین روش‌ها برای آزاد کردن ذهنتان از ناخوشنودی است. به طور مثال ممکن است امروز حس کنیم به علت مشغله فراوان از لحاظ روانی تحت فشار قرار گرفته‌ایم. اگر در چارچوب ما فقط امروز قرار گرفته باشد، همه چیزی که خواهیم دید فشار روانی است. ولی اگر امروز را فقط به عنوان یکی از روزهای عمرمان ببینیم و تصور کنیم که فرداهایی هم برای انجام کارهایمان وجود دارد، به این موضوع به طرز متفاوتی نگاه خواهیم کرد.

 

من می‌توانم شما را شاد کنم
پل مکنا
کیوان سپانلو-لادن گنجی
انتشارات نسل نواندیش
ایمیل شما :
ایمیل دوستان : (جداسازی با کاما ،)
نام: ایمیل: نظر: